T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

EsenlerEsenler

Esenler ilçesi, eski adlarıyla Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) olan iki köyden ibarettir. İlçe 1939 yılında Esenler adını alana kadar bu isimlerle anılmaktaydı. Bu köylerle ilgili ilk bilgilere 15. yüzyılın sonlarına doğru tutulmuş kayıtlarda rastlamaktayız. Tarım ve hayvancılıkla geçinen insanların yaşadığı bu iki küçük köy, coğrafi durumunun verdiği bazı avantajlarla askeri anlamda çok önemli bir mevkiye sahip olmuştur. Gerek Bizanslılar gerek Osmanlılar bu bölgede birçok askeri yapı meydana getirmiş aynı zamanda Litros ve Avas köyleri sayfiye yeri olmaları sebebiyle birçok devlet adamının sık uğradığı bir bölge olmuştur.

Esenler 29.12.1993 tarih ve 21803 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 3949 sayılı Kanun ile “Esenler İlçesi” adıyla Güngören İlçesinden ayrılarak İstanbul İli’nin 32’nci ilçesi olarak kurulmuş ve 1994 yılından itibaren İlçe Belediyesi olarak idare edilmektedir. Esenler, 06.03.2008 tarih ve 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında, Başakşehir İlçesi ve Sultangazi İlçelerinin kurulmasıyla birlikte, Başakşehir Mahallesi ve Habibler Mahallesi ilçe sınırından ayrılmıştır. Namıkkemal, Davutpaşa, Çiftehavuzlar, Fatih, Mimarsinan, Yavuzselim, Fevzi Çakmak, Nene Hatun, Turgut Reis, Kazım Karabekir, Menderes, Tuna, Birlik, Kemer, Havaalanı ve Oruçreis olmak üzere toplam 16 mahalleden oluşmaktadır.

Esenler, genel hatlarıyla Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans’ın şaşalı devirlerinde İstanbul‘un Türk’ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğuna türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır. Cumhuriyet Döneminde Rumların Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) köylerini terk etmeleriyle, Devlet bu köyleri iskân yerleri olarak kabul etmiş, bilahare Yunanistan’dan gelen mübadele göçmenlerini bu köylere yerleştirmiştir.